آموزش وردپرس
خانه / تربیت فرزند / مراقبت از نوزاد – آیا آمادگی فرزند دار شدن را دارید؟

مراقبت از نوزاد – آیا آمادگی فرزند دار شدن را دارید؟

مراقبت از نوزاد - آیا آمادگی فرزند دار شدن را دارید؟

برخي زوجها با درايت و برنامه ريزي دقيق صاحب فرزند ميشوند، عده اي از زوجين هم بدون انديشه و غير مسئولانه، و برخي هم تصميم ميگيرند تا هيچگاه صاحب فرزندي نشوند. صرف نظر از اينكه شما در كدام دسته جاي ميگيريد، يك چيز مسلم است، و آن اينست كه داشتن فرزند و پرورش آن يك شغل و مسئوليت ۲۴ ساعته و مادام العمر است. ما در اين مقاله به چند پارامتر كه به شما كمك ميكند تا دريابيد آيا آمادگي خوش آمد گويي به عضو جديدي را در خانواده ي خود داريد يا خير، اشاره كرده ايم:

۱- آيا  رابطه اي با ثبات با شريك خود داريد: آيا بچه دار شدن توانايي ترميم و يا تحكيم يك زندگي زناشويي ي متزلزل را دارد؟ خير. اين يك افسانه است. شما بايستي قبل از اينكه صاحب فرزندي شويد خود و شريكتان را بخوبي بشناسيد، بايد خالصانه به يكديگر علاقه مند بوده و رابطه ي ميان شما صميمي و كاملاً با ثبات باشد. بايد آينده ي رابطه ي شما روشن، مطمئن، قابل پيش بيني و نويد دهنده باشد.

۲- آيا از توان مالي برخوردار ميباشيد: يك كودك با  وابستگي هاي مالي به اين دنيا وارد ميشود، كه اين وابستگي ها با گذشت زمان افزايش نيز مي يابند. هزينه هاي نگهداري و پرورش كودك كم نست، از جمله آنها ميتوان به موارد زير اشاره كرد: هزينه زايمان، هزينه هاي درماني (مراجعه به پزشك و تهيه دارو)، نيازهاي تغذيه اي و پوشاك، اسباب بازي، مدرسه و شهريه هاي متعدد ديگر، اوقات فراغت، دانشگاه، ازدواج و…بنابراين لازم است تا شما از يك پشتوانه مالي خوبي برخوردار باشيد (برخورداري از امنيت شغلي و مالي).

۳- آيا وقت كافي در اختيار داريد: بسيار خوب، شما از لحاظ مالي تامين ميباشيد. اما پول نميتواند نيازهاي احساسي و عاطفي فرزند شما را برآورده سازد. كودك شما نيازمند حضور شماست، كه هيچ چيز را نميتوان جايگزين آن كرد، حتي گرانقيمت ترين و مجلل ترين لباسها و اسباب بازيها را. اين در مورد پدر و مادر هر دو به يك اندازه صدق كرده و حائز اهميت است.

۴- آيا به مسايل بالقوه ي آينده انديشيده ايد: چنانچه شما و شريكتان متعلق به دو مذهب، فرهنگ، كشور و يا حتي طبقه ي اجتماعي ي متفاوت باشيد، اين تفاوتها ميتواند طي پرورش كودك زمينه ساز مشاجرات و كشمكش هاي فراواني گردد. نيازي نيست شما در مورد همه چيزهم عقيده باشيد، اما ضروري است بر سر اينكه چگونه در آينده مصالحه و سازش خواهيد كرد توافق حاصل كرده باشيد.

۵- آيا از سلامت كامل جسم و روان برخوردار ميباشيد: شما و شريكتان قبل از بارداري بايد كاملا سالم باشيد. پيش از بارداري بايستي تحت يك چك آپ كامل قرار گيريد، و وجود بيماريهاي خطرناك از قبيل اچ آي وي در شما منتفي گردد. چنانچه به ديابت و فشار خون بالا مبتلا هستيد، بايستي تحت نظر متخصص زنان فرزند خود را بدنيا آوريد. همچنين انجام آزمايشات ژنتيك  قبل از بارداري از اقدامات بسيار ضروري و حياتي است. سلامت روان شما و شريكتان نيز از اهميت بالايي برخوردار است.

۶- آيا از دانش كافي در زمينه پرورش كودك بهره مند ميباشيد: فرزند پروري يك علم است. شما بايستي از مراحل رشد و تكامل كودك، نحوه مراقبت از كودك و روانشناسي كودك و نوجوان آگاهي كامل داشته باشيد. شما بايد بدانيد چگونه با يك كودك خردسال و يا نوجوان رفتار كرده و تعامل داشته باشيد. شما بمنظور تاديب و تربيت فرزندتان بايد از صلاحيت و دانش كافي برخوردار باشيد.

۷- آيا شما از حمايت اجتماعي و عاطفي كافي برخوردار هستيد: پرورش كودك بدون ياري دوستان و خانواده كار دشواري است. بنابراين مطمئن گرديد از حمايت اجتماعي كافي در رابطه با نگهداري و پرورش فرزندتان بهره مند ميباشيد، علي الخصوص حمايت شوهرتان.

۸- آيا شما آمادگي ظهور تغييرات جسمي در بدنتان را داريد: حاملگي و زايمان با اضافه وزن در مادران همراه است (به ويژه در ناحيه شكم) به هر صورت براي بازگشت به وضعيت اوليه حداقل ۹ ماه زمان لازم است. بنابراين زوجهاي جوان بايد آمادگي پذيرش اين تغييرات ظاهري را داشته باشند.

چند توصيه ديگر:

۱- چنانچه بر مبناي دلايل غلط و غير منطقي و از روي هوس صاحب فرزند شويد، لذت شيرين پدر و مادر شدن را كامل نخواهيد چشيد.

۲- براي آينده خود برنامه ريزي كنيد و ببينيد حضور فرزند در آن چه تغييرات مثبتي ايجاد ميكند.

۳- فرزند با خود شادي هاي بسياري به همراه مي آورد، اما در عين حال چالشهاي فراواني نيز پيش روي شما قرار ميدهد. فرزند روابط، فعاليتهاي روزمره، شغل، وضعيت مالي، و سبك زندگي شما را دستخوش تغيير خواهد كرد.

۴- پيش از بچه دار شدن درباره نحوه ي پرورش كودك با شريكتان صحبت كرده و به توافقات اصولي دست يابيد. هر دوي شما در اين زمينه بايد از آمادگي هاي لازم برخوردار باشيد.

۵- شما و شريكتان بايد قادر به فرآهم آوردن محيط و فضايي سالم، امن، مطمئن و عاري از تنش براي رشد و بالندگي فرزندتان باشيد.

۶- برخي از مادران پس از تولد فرزندشان دچار افسردگي پس از زايمان ميگرند. از دلايل عمده آن عدم آمادگي براي مادر شدن، ناتواني در درك حقايق زندگي، توقعات نامعقول و عدم برنامه ريزي قبلي ميباشد. به عبارت ساده تر آنها نمي دانند چه ميكنند و چه بايد بكنند، لذا مطالعه و مشاوره در صورت بروز اين مسئله شما را بسيارياري خواهد كرد، پس اصلا نگران نباشيد.

۷- سطحي نبشيد. از افرادي كه به تازگي صاحب فرزند شده اند، روش هاي مرتبط با نگهداري كودك را جويا شويد.

درباره ی همکلاسی

بنده ای از بندگان خدا

همچنین ببینید

با این تکنیک ها فرزندی نابغه داشته باشیم!

با این تکنیک ها فرزندی نابغه داشته باشیم!

مسئولیت والدین تمامی ندارد. باید به بچه ها غذا داد، حمامشان کرد و بارها و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

hejabine - instagram

hejabine - telegram