آموزش وردپرس
خانه / خانه داری / کلکسیونی از مهارت لکه بری!!

کلکسیونی از مهارت لکه بری!!

 کلکسیونی از مهارت لکه بری!!

لکههای روغن روی کاغذ دیواری را میتوان با پودر تالک از میان برد. مقدار زیادی پودر تالک را روی لکهها بپاشید و اجازه بدهید مدتی بماند تا روغن جذب شود. سپس آن را با یک پارچه خشک پاک کنید. در صورت احتیاج این عمل را تکرار کنید.

برای لکهگیری فرش و موکت میتوان از خمیر ریش استفاده کرد چرا که یک پاککننده قابل دسترس می‌باشد. کافی است آن را روی لکه بمالید و سپس با آب بشویید.

در مواردی که آدامس به فرش و موکت چسبیده، از یخ استفاده کنید بدین شکل که قطعات یخ را روی آدامس قرار دهید تا کاملاً سخت و شکننده شود. آنگاه برای از بین بردن آثاری که احتمالاً باقیمانده، از یک ماده لکه پاک کن استفاده کنید.

برای تمیز کردن کرکرهها میتوانید از دستکش یا جورابهای کهنه استفاده کنید. برای این منظور، هر یک از دستان خود را داخل یک لنگه جوراب یا دستکش فرو برید سپس با یک دست، مایع مخصوص پاککننده را روی کرکره بمالید و با دست دیگر آن را خشک و تمیز کنید.

اگر شیشه تلویزیون یا شیشه روی میز و… خط افتاده، کافی است مقداری خمیردندان روی آن بمالید، سپس با پارچه نرمی آن را صیقل دهید. آثار خراشیدگی شیشه از بین رفته و تصویر تلویزیون شما بهتر خواهد شد.

برای لکه زدایی رنگ‌ها باید بدانیم که چندین نوع رنگ داریم و بعداً برای هر نوع از آن‌ها تدبیر خاصی بیندیشیم.

 زدودن لکه آبرنگ: زدودن لکه آبرنگ ساده است برای این منظور باید با آب سرد بشویید سپس از آب نیم گرم و پودر رخت‌شویی برای نظافت آن استفاده کنید و اگر خیلی سمج باشد، پنبه را به گلیسیرین آغشته کنید و روی آن بمالید سپس با آب گرم و پودر رخت‌شویی بشویید و آب بکشید و اگر نتیجه نگرفتید از تربانتین استفاده کنیم.

 لکه‌های پلاستیکی: ابتدا اضافی رنگ را بتراشید سپس نفت خام بمالید و با پنبه پاک کنید و سرانجام با آب گرم و صابون بشویید و آبکشی نمایید.

 لکه‌های رنگی روغنی: اگر کهنه و خشک است پاک کردن آن تقریباً غیرممکن است اما در صورتی که هنوز خشک نشده و یا فقط یکی دو روز پیش اتفاق افتاده است باید چنین کرد: از روی هر نوع پارچه اضافه رنگ را لبه‌ی تیز کار بگیرید بعد پنبه‌ای را به تربانتین آغشته کنید و روی لکه بمالید سپس با پنبه دیگری پاک کنید این کار را چندین بار تکرار کنید و ته رنگ را نیز با آب گرم و پودر لباسشویی از بین ببرید مسلماً از نتیجه کار راضی خواهید بود.

لکه روغن ماشین: برای این منظور روی لکه‌ها، کره یا روغن، بمالید و بگذارید ۱۲ ساعت بماند. سپس آن را با بنزین پاک کنید. این راه برای لباس‌های ابریشمی و کتانی است.

کلیه موارد و راهکارهایی که به آن اشاره می‌شود، برای لباس‌ها و پارچه‌های قابل شست‌وشو هستند. لکه بری از روی لباس‌های غیرقابل شست و شو، باید توسط افراد متخصص و مواد مناسب در خشک‌شویی‌ها انجام پذیرد.

هنگامی که پارچه دیگری را به محلول لکه بر آغشته کردید و می‌خواهید از آن برای زدودن لکه استفاده کنید، توجه داشته باشید که نحوه تمیز کردن باید با سیستم ضربه‌ای باشد و از مالش پارچه بر روی لکه خودداری شود.

 ضربات پارچه حاوی لکه بر را ابتدا از محدوده خارجی لکه شروع کنید و به داخل ادامه دهید.

برای شست‌وشوی اغلب لکه‌های غیر چربی، کاربرد آب سرد نیاز است؛ آب گرم و به‌خصوص آب داغ لکه را پایدار می‌کند. البته روش استفاده و نوع لکه نیز تعیین کننده است.

لکه شمع، مداد شمعی و مدادهای چرب آرایشی: برای این منظور کافی است ابتدا باقی مانده ماده را با جسمی نوک تیز به‌آرامی بردارید. سپس دو تکه دستمال توالت یا کاغذ قهوه‌ای (مورد استفاده در خشک‌شویی‌ها) در دو طرف لکه قرار دهید. سپس اتوی گرم را بر روی یکی از کاغذها در محل لکه فشار دهید. به این ترتیب، چربی موجود در لکه آب می‌شود و جذب دستمال یا کاغذهای طرفین می‌شود. ولی در مورد موکت و فرش پس از برداشتن پارافین سفت شده از روی سطح، تنها یک کاغذ بر روی سطح لکه قرار دهید و اتو بکشید.

لکه گل و لای بر روی لباس: کافی است یک عدد سیب زمینی را با چاقو به دو نیم کنید و بر روی لکه بمالید، سپس لباس را در آب سرد بخیسانید و طبق معمول با مواد شوینده شست و شو دهید. در صورتی که لکه همچنان پایدار ماند، دستمال را به الکل آغشته کنید و بر روی لکه بمالید.

لکه آب میوه: مقداری نمک بر روی لکه بریزید و سپس آن را در آب سرد مدتی خیس کنید. پس از آن با آب گرم و مواد شوینده شیمیایی بشویید.

لکه سس گوجه فرنگی: ابتدا روی سطح لکه را با روش ضربه‌ای به‌وسیله پارچه دیگر به الکل آغشته کنید، سپس در آب سرد و مواد شوینده بشویید. اگر لکه روی سطح فرش یا موکت ایجاد شده باشد، ابتدا مقداری فوم ریش تراشی بر روی لکه بریزید و سطح آن را با اسفنج آن‌قدر مالش دهید تا پاک شود. سپس دستمال دیگری را کمی مرطوب کنید و بر روی لکه بکشید و صبر کنید تا خشک شود.

درباره ی همکلاسی

بنده ای از بندگان خدا

همچنین ببینید

نگهداری از اجیل

نگهداری از آجیل

نگهداری از آجیل ,آجیل‌های پاک شده، مستعد جذب رطوبت و بو به خود هستند و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

hejabine - instagram

hejabine - telegram